ANASAYFA DIŞ PAZARLAR ÖDÜLLER BASIN BİLGİ TOPLUMU HİZMETLERİ İLETİŞİM SİTE HARİTASI TR EN
BİLİM İLAÇ ÜRÜN PORTFÖYÜ AR-GE KURUMSAL SORUMLULUK ÜRETİM TESİSLERİ KARİYER
BİLİM'DEN HABERLER
2016
ARŞİV
BASIN BİLGİ KİTİ
2015 / Bilim'den Haberler
Bilim İlaç Gönüllüleri 37. İstanbul Maratonu’nda Bağış Rekoruna Koştu / 30.11.2015
15 Kasım 2015 tarihinde 37.’si gerçekleştirilen İstanbul Maratonu’na 51 gönüllüsü ile katılan Bilim İlaç, topladığı bağışlarla 42 ailenin hayatının değişmesine katkı sağladı.


15 Kasım 2015 tarihinde 37.’si gerçekleştirilen İstanbul Maratonu’na 51 gönüllüsü ile katılan Bilim İlaç, topladığı bağışlarla 42 ailenin hayatının değişmesine katkı sağladı.  

‘Başka Bir Masal Anlat Baba’ projesi ile 4.500 ailenin hayatını değiştirmeyi amaçlayan AÇEV (Anne ve Çocuk Eğitim Vakfı) için çeyrek maratona katılan Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri topladıkları bağış tutarı ile Adım Adım oluşumuna dâhil olan kurumsal şirketler arasında 6. olarak 314 bireysel bağışçıya ulaştı ve tam 42 babanın eğitimini karşıladı.

Bilim İlaç’ın dördüncü kez proje ortaklığı yaptığı “Adım Adım” oluşumu, faaliyetlerine 2008 yılında başladı ve şu anda 7 binin üzerinde gönüllü koşucusu tarafından toplanan bağışlar ile Sivil Toplum Kuruluşlarına kaynak yaratmaya ve kamuoyundaki farkındalığı arttırmaya devam ediyor.

 Bağışlardan elde edilen gelir, proje kapsamında “masalların kayıp kahramanları” babaları desteklemek amacıyla kullanılmaktadır. AÇEV’in baba-çocuk ilişkilerini yeniden tanımlamayı hedeflediği kampanyaya destek olan Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri, toplumsal farkındalığın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Projeye destek veren tüm gönüllülerimize teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz!
Bilim İlaç Gönüllüleri “Parayı Öğrenme Haftası”nda, Finansal Okuryazarlık Eğitimi Verdi! / 10.04.2015
Her yıl dünya çapında, gönüllülerin desteğiyle gerçekleşen “Global Money Week / Global Para Haftası” etkinlikleri Bilim İlaç Gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşti.

Bilim İlaç Gönüllüleri, “Parayı Öğrenme Haftası” olarak ilan edilen 9 – 17 Mart tarihleri arasında, 211 öğrencinin hayatına dokunarak, finansal okuryazarlık eğitimi verdi.  Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) öncülüğünde gerçekleştirilen projede bu yıl hedef, 25.000 öğrenci olarak belirlendi.

Etkinlik haftası öncesinde uzmanlar tarafından “Eğiticinin Eğitimi”ni ve sertifikalarını alan gönüllülerimiz, 5. ve 6. sınıf öğrencilerine ‘eğitimde paranın tanımı, nasıl kullanılması gerektiği, temel ihtiyaçlar ve istekler arasındaki fark, nasıl tasarruf etmeleri gerektiği’ konularında eğitim vermiştir.

Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri’nin farklarını ortaya koymasıyla ilk kez üniversitelere de ulaşan proje, Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerinde gerçekleştirilmiştir.

Gönüllülerimize teşekkür ederiz.
Bilim İlaç Borsa İstanbul’da Kadın Erkek Eşitliği İçin Düzenlenen Gong Törenine Katıldı / 17.03.2015
Borsa İstanbul ev sahipliğinde, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women), UN Global Compact ve Sürdürülebilir Borsalar Girişimi (Sustainable Stock Exchanges Initiative-SSE) işbirliğiyle kadın-erkek eşitliği ve kadınların ekonomik hayatta güçlenmesi konularında farkındalık yaratmak amacıyla 6 Mart 2015 tarihinde Gong Töreni düzenlendi.
Toplumsal cinsiyet eşitliği bilincinin artırılmasına ve kadınların ekonomik alanda güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi, Mart ayının ilk haftası boyunca dünya çapındaki borsaların açılış/kapanış gong törenlerinde “Eşitlik için Borsa Gongunun Çalınması” (“Ring the Bell for Equality”) etkinlikleri düzenledi.

Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women), UN Global Compact ve Sürdürülebilir Borsalar Girişimi işbirliğiyle ve Borsa İstanbul’un ev sahipliğinde düzenlenen gong töreni 6 Mart 2015 Cuma günü, piyasaların açılış saati olan 09.15’te Borsa İstanbul Fuayesi’nde gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinlikler, 1995 yılında 189 ülke tarafından onaylanan ve toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlenmesi için bir yol haritası belirleyen Pekin Deklarasyonu ve Eylem Platformu’nun 20. yıldönümü çerçevesinde gerçekleştirildi.

Törende Borsa İstanbul Genel Müdür Vekili Hüseyin Zafer, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjörg Gísladóttir, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Yatırım ve İşletmeler Direktörü ve UNCTAD Dünya Yatırım Raporu Genel Yayın Yönetmeni James Zhan, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi, UN Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi Güler Sabancı ve Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve UN Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yılmaz Argüden birer konuşma yaptı.

Borsa İstanbul Genel Müdür Vekili Hüseyin Zafer, yaptığı konuşmada “Devlet eğitim politikaları, çalışma hayatına yönelik kanunlar ve benzeri adımlarla ekonomik büyüme ve kalkınma için gerekli altyapıyı sunarken; şirketlerimiz de insan kaynakları politikaları ile Türkiye’de ekonomik hayatta cinsiyet eşitliğini ileri noktaya taşıyacak adımları atmalıdır.” dedi.

BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjörg Gísladóttir, konuşmasında kadınların ekonomik hayatta güçlenmesinin önemine dikkati çekti: “Kadınlar iş yerindeki istismar ve ayrımcılıktan orantısız bir şekilde etkileniyorlar. Türkiye, kadınların iş gücüne katılım oranı bakımından Avrupa ülkeleri sıralamasında en altta. Bugün, kadın haklarının sağlanması için önemli bir yol haritası çizen Pekin Eylem Platformu’nun 20. senesini kutlarken altını çizerek söylemek istiyoruz ki daha fazla kadın çalıştıkça, ekonomiler daha fazla büyüyecektir.” BM Kadın Birimi’nin dünya çapında tüm BM üyesi devletlere toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarını hızlandırmaları, kadınların ve kız çocuklarının insan haklarını geliştirmeleri ve 2030’a kadar tam olarak kadın-erkek eşitliğini sağlamaları amacıyla “Hedef 2030’a Kadar Cinsiyet Eşitliği: Harekete Geç” çağrısında bulunduğunu da konuşmasına ekledi.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Yatırım ve İşletmeler Direktörü ve UNCTAD Dünya Yatırım Raporu Genel Yayın Yönetmeni James Zhan, “UNCTAD olarak gelişmekte olan ülkelerde kadının güçlenmesini sağlamaya yönelik yöntemler belirlemeye odaklanıyoruz. Karşılaşılan bazı riskler arasında kadınların ekonomik kırılganlığı, düşük ücretli sektörlerde ve işlerde çalışan kadın sayısının yüksekliği ve kadınların eğitime erişimindeki yetersizlikler sayılabilir.” dedi.

UN Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Güler Sabancı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında uygulanması gerektiğini belirtirken, “Kadının iş gücüne katılımı sadece insan hakları meselesi değil, ayrıca ekonomik olarak doğru bir karardır. Yapılan tüm araştırmalar ortaya koyuyor ki, kadına karar alma süreçlerinde rol veren organizasyonlar daha başarılı oluyor.  Kadın istihdamı, sadece kadına hakkını teslim etmekle ilgili bir konu değildir; aynı zamanda ekonomik büyümeyi de önemli ölçüde destekleyecektir. Daha fazla kadın istihdamı, daha güçlü Türkiye demektir.” Yorumunda bulundu.

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve UN Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Yılmaz Argüden
ise “Kadınlara eşit şartlarla çalışma fırsatları sunmayan toplumlar zenginleşemez. Bu nedenle Global Compact & UNIDO olarak gerçekleştirdiğimiz istişarelerde, kadınların iş gücüne katılımını artırmak Türkiye’nin en öncelikli beş sürdürülebilir kalkınma hedefi arasında yer aldı.” İfadesini kullandı.Bilim İlaç Güçlenmesi Çalışma Grubunda Koçluk/Mentörlük ve Destek Ekiplerinde Yer Alıyor

Kadının Güçlenmesi Prensipleri (Women’s Empowerment Principles - WEPs) kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesini hedefleyen özel sektörün küresel en önemli girişimlerinden biridir. 2010 yılında UN Global Compact ve UN Women ortaklığında oluşturulan WEPs platformu, özel sektöre; iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunmaktadır. WEPs, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahhüt vermelerini istemektedir. Dünya çapında 1000’e yakın imzacısı bulunan WEPs’in Türkiye’den yeni imzalayan 19 şirket ile birlikte toplam 42 imzacısı bulunuyor.

Bilim İlaç’ın Haziran 2014 itibariyle yer aldığı Kadının Güçlenmesi çalışma grubu içerisinde yedi ayrı çalışma grubu oluşturuldu ve her bir çalışma grubunda farklı firmalar faaliyet göstermekte.

Bu ekipler şöyle sırasıyla; Teknik Ekip, İletişim Ekibi, Eğitim Materyalleri Ekibi, Materyal Oluşturma Ekibi, Mentörlük/Koçluk Ekibi, Destek Ekibi, WEPs Uygulama Rehberi Hazırlama Ekibi olarak belirlendi.

Bilim İlaç da çalışma grubu içerisinde kritik rollerden biri olan, inisiyatifin yaygınlaştırılması konusunda çalışmalar yapacak. Buna göre,  WEPs imzacısı olmak isteyen kuruluşlara bilgi ve deneyim aktarımında bulunarak KOBİ’lerin yanısıra danışmanlık almak isteyen kurumlara mentörlük yapacak.
Gönüllülerimiz AÇEV için İstanbul ve Runatolia Maratonu’nda iyilik peşinde koştu! / 13.03.2015
16 Kasım 2014 tarihinde 36.sı gerçekleştirilen İstanbul Maratonu ve 1 Mart 2015 tarihinde Antalya’da 10.su düzenlenen Runatolia Maratonu’nda Bilim İlaç gönüllü koşucularıyla yer aldı.

Her iki maratonda da 10 Km ve 21 Km yarı maraton koşan 46 Bilim İlaç Toplum Gönüllüsü, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) yararına bağış topladı.

Faaliyetlerine aktif olarak 2008’de başlayan ve şu anda 7 binin üzerinde üyesi ve takipçisi bulunan Adım Adım Oluşumu, amatör sporcuları ile bugüne kadar toplam 6 milyon TL tutarındaki bağışların Sivil Toplum Kuruluşlarına aktarılmasına ve kamuoyunda farkındalık yaratılmasına aracı olmuştur.

Bağışlardan elde edilen gelir, AÇEV’in “Sen de Bu Hayalin Peşinden Koş” projesi kapsamında kadınlara okur-yazarlık kursu vermesi amacıyla kullanılmıştır. AÇEV’in, kadınların güçlendirilmesi için hayata geçirdiği bu proje ile Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri toplumsal farkındalığın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Adım Adım’ın “En İyi Kalpli Şirketler” listesinde koşucu sayısıyla 4.sırada yer almasını sağlayan Bilim İlaç Toplum Gönüllülerimize teşekkür ederiz.


KURUMSAL SORUMLULUK RAPORU
Kurumsal Sorumluluk Raporu
Sorumluluğumuzu Paylaşıyoruz. Türkiye’ye rapor veriyoruz.
YARATICI FİKİR PLATFORMU
Yaratıcı Fikir Platformu
Fikirlerinizi önemsiyoruz.
Bizlerle yaratıcı fikirlerinizi paylaşmak için...
TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ
Toplum Gönüllüleri
Çözümün Bir Parçası Olmak İçin!
Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri
AVRUPA KALİTE BÜYÜK ÖDÜLÜ
Alzheimer Çağrı Merkezi
2011 Avrupa Kalite Büyük Ödülü Bilim İlaç’ın
KariyerKariyer Site HaritasıSite Haritası Bize UlaşınBize Ulaşın
İletişim Formuİletişim Formu Bilim'den HaberlerBilim'den Haberler BasınBasın
AnketlerAnketler Büyük GörBüyük Gör RSSRSS
Bilim İlaç hakkındaki yeniliklerden
haberdar olmak için kayıt olun!
Bizi Takip Edin! Facebook Twitter Linkedin
© 2005-2018 Bilim İlaç
BİLİM PLAZA Piyalepaşa Bulvarı Kaptanpaşa Mah. Zincirlikuyu Cad. No:184 34440 Beyoğlu / İstanbul Tel: (212) 365 15 00 - Faks: (212) 276 29 19
Bu sitedeki bilgiler, hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez.